Patent İzleme

Patentinizin tescil edilmesi, onun dokunulmaz olduğu anlamına gelmemektedir. Patent İzleme, buluşunuzla aynı ya da benzer olan bir başvuruların tescilini engellemek için tek yöntemdir.

Marker Patent; yurtiçi ve yurtdışı bültenlerinde ilan edilmiş olan patentleri tarayarak, aynı ya da benzer buluşları rapor etmektedir. Talebiniz doğrultusunda itiraz işlemlerini sizin yerinize yürüten ve tespit edilen başvurunun iptal edilmesini sağlayan Marker Patent, buluşunuzun korunmasını ve taklitlerinin önlenmesini sağlamaktadır.

Türkiye’de yapılan patent ve faydalı model tescilleri aylık yayınlanan resmi patent bültenleri ile kamuya açıklanmaktadır. Ayrıca Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından da dünyada yayına çıkan patentlerin çok büyük bir bölümü yayınlanmaktadır (http://www.espacenet.com/index.en.htm). Yayınlanan patent ve faydalı modeller talebin türüne göre belirli ülkelerde ya da dünya genelinde izlenmektedir. İzleme; Patentlerin sınıflandırılmasına dair Strazburg anlaşması kapsamında yapılacak sınıf tespiti ile genelden özele doğru detaylandırılarak yapılmaktadır.

Firmaların kendi ürünleri bakımından piyasadaki yerlerinin tespiti, bilerek ya da bilmeyerek başka firma adına patentli bir ürünün üretim ya da ticaretini yapmalarının önlenmesi, tekniğin son halinin tespiti, rakiplerin hangi alanlarda yoğun olarak çalıştıklarının tespiti için izleme çalışmaları son derece önemlidir. Özellikle kendilerine yeni ürünler için üretim/satın alma talebi gelen firmalar taklitçi durumuna düşmemek için patent izleme ve araştırma konularına özel önem vermelidir.

Patent İzlemenin Avantajları:

  1. TPE tarafından yapılan incelemede patentinize benzer görülmeyen markaların tescilinin engellenmesi
  2. Sektörünüzde patent başvurusu yapılan buluşları aylık olarak tespit edebilme imkânı
  3. Taklitçi duruma düşmeyi engelleme ve taklit edilen firma olmaktan koruma adına, firmalara ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

Detaylı Bilgi Almak İstiyorum.